Tastujte, kým sa dá…

Tak sa zdá, že nedávno vytvorená komisia pri SK-NICu vzala svoje poslanie vážne a okrem kozmetického zníženia cien domén, tu máme ďalší balík opatrení, ktoré už budú mať vážnejší dopad pre držiteľov, registrátorov a hlavne doménových špekulantov (alebo ak chcete “investorov”) .

Hlavné pripravované zmeny:

 • Jednorázový, štartovací kredit pre registrátorov vo výške 10-násobku ceny domény.
 • Možnosť registrácie domény na viac rokov.
 • Doba, kedy je možné doménu využívať bez zaplatenia (teraz stav DOM_TA) by sa mala znížiť zo 14 na 3 dni, pričom bude treba uhradiť poplatok 1 €. Či dôjde aj k zmene cyklu ďalších stavov nie je jasné.

Nutnosť štartovacieho kreditu nijak neobmedzí serióznych doménových špekulantov a možnosť úhrady domény na viac rokov môžeme len uvítať.

Druhá zmena bude mať negatívny vplyv hlavne pre tasting domén. V súčasnej situácii je možné mať funkčnú doménu bez zaplatenia rovných 28 dní (samozrejme nie vkuse), čo je dostatočne dlhá doba na zistenie potenciálu domény. Problémom slovenských domén je malý trh a pomerne vysoká cena. O tom, že i za takýchto podmienok sa dá nájsť veľa domén, ktoré dokážu na seba zarobiť, dokazuje i niekoľko kúskov z nášho portfólia.

Navrhované zmeny preto zrejme ešte viac zhoršia už i tak dosť neduživé podmienky na tasting domén. Nutný poplatok zúži množinu domén, ktoré budú investori ochotní tastovať. Situáciu by zlepšilo výraznejšie zníženie registračného poplatku. Verím, že i toho sa časom dožijeme. Preto neváhajte a tastujte, kým sa dá, stále je z čoho vyberať ;)

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

2 Responses to Tastujte, kým sa dá…

 1. Patrik Polak says:

  ako si môžem doménu registrovať na 10 rokov.

  ?

  Ďakujem.

 2. Týchto špekulantov z duše neznášam. Existujú stovky dobrých domén a len zato, že niekto by chcel zarobiť – a aj tak nikdy nezarobí a keď, tak to je fakt výnimka – sa nedajú využívať. Zakázal by som to.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>